+90 (212) 337 3702
info@anaokulukurulumu.com

Anaokulu Açmak İçin Gereken Bilgiler

طراحی سایتطراحی وب سایتarshaweb.comravaghedalat.comپارتیشنپارتیشن دوجدارهپارتیشن اداریپارتیشن
  by    0   1

Anaokulu açmanın en sıkıntılı kısmı ve maliyetli yeri kurum açmaya karar verdiğiniz andan okul ruhsatı aldığınız an arasında geçmektedir. Anaokulu açmak için bilinmesi gerekenler arasında en önemlisi öncelikle okul yönetimi hakkında bir bilginiz yoksa kendinize bir okul müdürü bulmanız gerekmektedir. Okul müdürünüzün anaokulunun donanımı, kamu ve kuruluşlara yapılacak başvurular, takip edilmesi gereken dosyaların incelenmesi ve takibi, eğitim sistemiyle ilgili esas ve ilkelerin belirlenmesi, alacağınız anaokulu personeli seçimi, anaokulunuzun vizyonunu ve misyonunu hakkında bilgilerin belirlenmesi, alınacak izinlerin takibi, veli ilişkileri hakkında bilgileri, kayıt işlemleri gibi yapılması gerekli her konu hakkında bilgisi olan bir okul müdür bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Ruhsat alabilmeniz içinde bir müdürlük diploması gerekmektedir. Öyle bir okul müdürünüz olmalıdır ki; pedagoji alanında deneyimi bulunmalıdır.

Anaokulu Açmadan Önce

Anaokulunu bir bina içerisinde ise tüm apartman sakinlerinden yazılı izin almanız gerekmektedir. bir apartman sakini bile itiraz ederse anaokulu açamazsınız demektir. Binanın iskan durumunu kontrol etmeniz gerekmektedir.

Okulun bir bahçesi olması gerekmektedir. Bahçede bulunması gereken malzemelerin tespitinin yapılması gerekir. Okul içerisinde ki malzemelerin tespitlerinin yapılması ve en kısa sürede teminin yapılması gerekmektedir. Malzemeler Milli Eğitim Bakanlığı Standartlarına uyması gerekmektedir. Bunun için malzemeleri almadan önce standartlarına göz atmanızı öneririz.

Yer seçiminiz her şeyden önemlidir. Bunun için anaokulu yapmak istediğiniz yerleri iyice araştırmanız gerekmektedir. Herkes ister ki benim okulumun çevresinde hiç okul olmasın ama bu mümkün olmamaktadır.

Yerinizi belirledikten sonra ki aşama yer sizinse hiçbir problem yoktur. Ama eğer kira ise kira sözleşmenizi yapıp Milli Eğitim Bakanlığına ya da Sosyal Hizmetler Kurumuna giderek uygunluk almanız gerekmektedir. Bu uygunluğu aldıktan sonra okul kapasiteniz belirlenmiş olmaktadır. Okul kapasitenizin belirlenmesinden sonra okula alınacak malzeme kapasitesi de belirleyebilirsiniz.

Okul açmayı düşündüğünüz anda planlarınızı yapmanız gerekmektedir. İlerde en ufak plansızlık sizi kötü yönde etkileyebilmektedir. Bundan dolayı planlı hareket etmeniz gerekmektedir.

Anaokulu Açmak

Okulunuza alacağınız malzemeler diğer okullardan farklılık göstermelidir. Farklı konseptler oluşmanız sizin yararınıza olacaktır. Diğer okullardan farklı ve iyi olursanız o kadar ilgi görmüş olursunuz. Okulda çalışacak olan personeli iyi belirlemeniz gerekmektedir.

Her kesimin anlayacağı dilden bir tanıtım hazırlamanız gerekmektedir. Bu tanıtım sizi başarıya götürebilecek ilk adım olacaktır. Anaokulu açmak için maliyetler çok yüksek gibi görünse de gerçekten çocukların gelişimini gördükten görüşleriniz değişmeye başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir